Wymiana pośrednia

Wymiana pośrednia
CE

Z czasem ludzkość zaczęła zauważać korzyści z wymiany pośredniej. Na czym ona polegała? W wymianie pośredniej dochodziło do zbycia produktu za inny, ale niekoniecznie na ten, który był danej osobie potrzebny. Następnie ten produkt był wymieniany na towar właściwy.

Wymianę pośrednią można opisać na przykładzie trzech kupców. Kupiec I chce wymienić się z kupcem II, który posiada płaszcz na wymianę. Kupiec II nie jest zainteresowany chlebem kupca I, więc ten dowiaduje się, jaki towar byłby mu potrzebny. Na tej podstawie kupiec I znajduje kupca III, który ma owy produkt, a jednocześnie chciałby go wymienić na chleb. W ten sposób kupiec I zyskuje towar, dzięki któremu dochodzi do wymiany z kupcem II.

Do wymiany pośredniej najbardziej nadawały się produkty, określane mianem łatwo zbywalnych. To właśnie one stają się najczęstszym środkiem wymiany. Na te właśnie towary panował największy popyt. Z czasem w ogólnej wymianie pojawiało się ledwie kilka, najbardziej powszechnych produktów, które pełniły niejako rolę pieniądza.

W różnych krajach istniały odmienne środki wymiany, takie jak cukier, tytoń. Jednakże w kolejnych latach podstawowymi środkami wymiany pośredniej były 2 metale: srebro i złoto. W ten sposób stały się jedynym narzędziem płatniczym.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *