Początki bankowości

Początki bankowości

Złoto było bardzo korzystnym, a jednocześnie wygodnym środkiem płatniczym, jednak i w jego przypadku istniało kilka wad. Problem dotyczył w szczególności dużych transakcji, do których należało posiadać większe ilości złota. Zarówno dla kupujących, jak i sprzedających było to nieporęczne rozwiązanie. Z czasem ustalono, że najlepszą opcją będzie magazynowanie złota. Wówczas właściciel dostałby kwit składowy, który upoważniałby go do wydania złota w dowolnym momencie. Usługa magazynowania nie byłaby jednak darmowa.

Coraz częściej zaczęto wykorzystywać owe kwity składowe, jako zapłatę za daną transakcję. Kwity składowe zaczęły stanowić odpowiedniki pieniądza. Było to bardzo wygodne rozwiązanie, dlatego stawało się coraz bardziej popularne. Warto jednak wspomnieć, że nie wszyscy chcieli korzystać z magazynowania złota i posiadania kwitów. Wówczas w celu wymiany towaru, należało posiadać samo złoto, zamiast kwitu składowego.

Rozwój pieniądza sprawił, że zaczęto zastanawiać się nad rezygnacją z banknotów na rzecz rachunków bieżących. Wówczas klient chcąc dokonać transakcji udaje się do swojego magazynu, w którym przechowuje pieniądze i wystawia polecenia, na podstawie którego magazyn przekazuje określoną kwotę do magazynu sprzedającego. Obecnie nazywane jest to czekiem.

Pieniądz wirtualny

Pieniądz wirtualny

Postęp technologiczny można zauważyć także w podejściu do płatności. Transakcje gotówkowe są coraz mniej popularne. Bankowość elektroniczna cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród młodych osób. Warto zauważyć i docenić między innymi ekspresowe przelewy i płatności zarówno kartą debetową jak i kredytową – szybkość transferu pieniędzy na drugą stronę globu jest imponująca.

Płatności za pomocą telefonu komórkowego czy poczty e-mail stały się wyznacznikiem tego, w jakim tempie rozwija się obecnie handel internetowy. Twórcy e-płatności podkreślają, jak ważne są wygodne i intuicyjne rozwiązania. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że płatności elektroniczne zazwyczaj są znacznie bezpieczniejsze od zwykłych transakcji gotówkowych. Jak to jest możliwe?

W przypadku dokonywania płatności gotówką, osoba kupująca produkt nie posiada potwierdzenia dokonania wpłaty (sprzedawca może jej zaprzeczyć), a z kolei sprzedawca narażony jest na otrzymanie podrobionych banknotów. Korzystając z płatności elektronicznych zostawiamy ślad po każdej transakcji w rozproszonych bazach danych i nie mamy możliwości zaprzeczenia tego, iż doszło do wymiany pieniędzy. Niestety rozwiązanie to, choć jest bezpieczne, nie gwarantuje bowiem anonimowości. Do naszych danych ma wgląd zarówno pracownik banku, jak i organy ścigania przestępstw podatkowych. Pomimo tego, pieniądz wirtualny ma coraz szersze zastosowanie.