Początki bankowości

Początki bankowości

Złoto było bardzo korzystnym, a jednocześnie wygodnym środkiem płatniczym, jednak i w jego przypadku istniało kilka wad. Problem dotyczył w szczególności dużych transakcji, do których należało posiadać większe ilości złota. Zarówno dla kupujących, jak i sprzedających było to nieporęczne rozwiązanie. Z czasem ustalono, że najlepszą opcją będzie magazynowanie złota. Wówczas właściciel dostałby kwit składowy, który upoważniałby go do wydania złota w dowolnym momencie. Usługa magazynowania nie byłaby jednak darmowa.

Coraz częściej zaczęto wykorzystywać owe kwity składowe, jako zapłatę za daną transakcję. Kwity składowe zaczęły stanowić odpowiedniki pieniądza. Było to bardzo wygodne rozwiązanie, dlatego stawało się coraz bardziej popularne. Warto jednak wspomnieć, że nie wszyscy chcieli korzystać z magazynowania złota i posiadania kwitów. Wówczas w celu wymiany towaru, należało posiadać samo złoto, zamiast kwitu składowego.

Rozwój pieniądza sprawił, że zaczęto zastanawiać się nad rezygnacją z banknotów na rzecz rachunków bieżących. Wówczas klient chcąc dokonać transakcji udaje się do swojego magazynu, w którym przechowuje pieniądze i wystawia polecenia, na podstawie którego magazyn przekazuje określoną kwotę do magazynu sprzedającego. Obecnie nazywane jest to czekiem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *