Pieniądz plastikowy

Pieniądz plastikowy

Jednym z najbardziej powszechnych form pieniądza jest obecnie pieniądz plastikowy. Mianem tym określa się kartę debetową, płatniczą oraz kredytową. Karty te wydawane są przez każdy bank, na prośbę posiadacza rachunku bankowego. W ten sposób właściciel karty może dokonywać płatności bezgotówkowej. Każda taka operacja obciąża rachunek posiadacza i jego zawartość.

Pieniądz plastikowy posiada różne zabezpieczenia, dzięki którym ogranicza się dostęp przez osoby nieupoważnione. Jednym z takich zabezpieczeń jest indywidualny kod PIN, który należy wprowadzić podczas dokonywania płatności bezgotówkowej. PIN jest również niezbędny w przypadku wypłaty gotówki z bankomatu. Jest to kolejna zaleta plastikowego pieniądza, bowiem w każdej chwili można uzyskać dostęp do gotówki.

Dodatkowym zabezpieczeniem kart płatniczych jest możliwość ustalenia dziennego limitu dokonywanych transakcji. W ten sposób niemożliwe jest przekroczenie odpowiedniego progu. Jeżeli właściciel zauważy, że karta została skradziona lub zagubiona, ma możliwość zastrzeżenia jej. Wówczas żadna operacja nie jest wykonywana.

Dzięki kartom płatniczym istnieje możliwość dokonywania płatności w walucie obcej. W takiej sytuacji następuje przewalutowanie, zgodnie z aktualnym kursem. Warto jednak pamiętać, że niektóre funkcje kart płatniczych są dodatkowo płatne.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *