Jak powstał pieniądz fiducjarny?

Jak powstał pieniądz fiducjarny?
www.vindcharter.pl

W miarę dostrzegania problemów z transportowaniem złota i chęcią jego zabezpieczenia, na rynku pojawiły się banki. Początkowo powstały z myślą o bezpiecznym deponowaniu złota. Z czasem jednak to nie wystarczyło, a klienci ówczesnych banków pragnęli handlu bez konieczności przenoszenia złota do kontrahenta.

Sytuacja ta stanowiła idealny grunt pod stworzenie pieniądza fiducjarnego. Osoba posiadająca złoto w banku dostawała od bankiera zaświadczenia o ilości posiadanego złota w formie aktu własności. Akt ten można było przekazywać innym osobom, dzięki temu dokument ten mógł zostać środkiem płatniczym. W miarę rozwoju bankowości, zaczęto udzielać kredyty, które nie zawsze miały pokrycie w złocie.

Obecny pieniądz jaki znamy jest oparty wyłącznie o wiarę w jego wartość rynkową. Współcześnie podaż pieniądza jest regulowana przez banki centralne, które są jego emitentami. Ilość pieniądza w obiegu jest regulowana nie poprzez zasoby złota czy innego metalu szlachetnego w skarbcu, ale za pomocą specjalnych instrumentów polityki monetarnej. Doskonałym tego przykładem jest regulowanie wysokości stopy procentowej. Zmiana stóp procentowych często tłumaczona jest chęcią utrzymania stabilnych cen.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *