Historia polskiej złotówki

Historia polskiej złotówki

Pierwsza, znana moneta powstała za czasów Mieszka I. Znana była pod nazwą denar. Jednakże ze względu na niewielką jej ilość, sprzedaż odbywała się za pomocą innych walut bądź towarów wymiennych. Denar był srebrną monetą, która produkowana była z cienkiej blachy. Były one podbijane specjalnymi pieczęciami. Ponadto na jednej stronie monety, obowiązkowo znajdował się obrazek świątyni. Za czasów Bolesława Chrobrego wizerunek monet ulegał zmianie. Wówczas, znajdujące się na nich napisy miały być kojarzone ze zjazdem gnieźnieńskim.

Kilka wieków później moneta miała znacznie większą grubość. Zmieniła się także jej nazwa na grosz krakowski. Ten typ monety powstał za panowania Kazimierza Wielkiego. Po raz pierwszy, na jednej stronie monety, zaczęto wybijać orła w koronie.

Polską złotówkę zawdzięczamy Zygmuntowi Augustowi. Pomimo nazwy, moneta wyrabiana była ze srebra. W okresie I wojny światowej, złotówka nazywana była polską marką. Dopiero po jej zakończeniu, powrócono do nazwy polski złoty. Kiedy powstały banknoty? Miało to miejsce podczas Powstania Kościuszkowskiego. Wówczas powszechne stały się bilety skarbowe. Emisją banknotów zajmował się także rząd Księstwa Warszawskiego. Wytwarzane przez niego pieniądze nosiły nazwę bilety kasowe.

Polska złotówka przeszła jeszcze wiele zmian i dewaluacji. Obecnie nad emisją złotówki w gospodarce czuwa Narodowy Bank Polski.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *